E Likit Sıkça Sorulan Sorular

Elektronik Sigara Likit Nedir?

Elektronik sigara likiti veya elektronik sigara sıvısı, atomizer tankının içine koyduğunuz ve buharladığınız kimyevi maddelerden oluşturulan aromalı veya aromasız sıvılardır. Likitleri elektronik sigaranızın yakıtı veya bir sigaranın içinde sarılı olan maddeler gibi düşünebilirsiniz. Likitler farklı kimyasal içeriklere, aromalara ve tatlara sahip olabilirler. Bir elektronik sigara likiti sadece bir aromaya sahip olabildiği gibi birden fazla aromaya sahip de olabilir. Aynı şekilde kullandığınız bir elektronik sigara likitinin içerisine aroma veya başka bir likit karıştırarak aromanızı zenginleştirebilirsiniz.

Elektronik sigaradan zevk almak ve sigara alışkanlığınızı ardınızda bırakmak istiyorsanız gerçekten size hitap eden doğru likitleri bulmalısınız. Doğru likit ve doğru tatları yakalayamamanız halinde elektronik sigara, sigara bağımlılığınızı yenmenize yardımcı olamayabilir. Likitler bu işin en önemli yapı taşı olduğu için likitleri iyi tanımalı ve hakkında olabildiğince bilgi edinmeniz lazım. Bu sayfadan bir elektronik sigara kullanıcısının likitler hakkında merak ettiği ve bilmesi gerekenler bilgileri edinebilirsiniz.

Elektronik Sigara Likitlerinin İçinde Ne Var?

Elektronik sigara likitlerinin içinde; propilen glikol, bitkisel gliserin, minerali giderilmiş su, aroma ve nikotin yer alabilir. Bu maddeler likitlerin içerisinde yer alabilecek maddeler olmasına karşın tüm likitler aynı içeriğe sahip olmayabilir. Mesela nikotin kullanmak istemeyen kullanıcılar içinde nikotin olmayan likitleri kullanabilirler. Aynı şekilde propilen glikole alerjisi olan veya bu maddenin likite verdiği tadı sevmeyen kullanıcılar sadece bitkisel gliserin, minerali giderilmiş su, aroma ve nikotin içeriğine sahip likitleri tüketebilirler. Peki likitlerin içerisindeki kimyasal bileşenleri biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Baz (Base): Likitin %70’i ila %90’ını oluşturan karışımdır. Baz, propilen glikol ve bitkisel gliserinin karıştırılmasıyla elde edilir. İçerisine nikotin eklendiğinde ise n-Base yani nikotin bazı adını alır.

Propilen Glikol (PG): Asıl adıyla Propylene Glycol, buhar verme özelliğine sahip bir kimyasaldır. Aromaların tatlarını destekler ve ortaya çıkan karışıma kıvam verir. Boğazdaki doyumun arttırılması konusunda PG’nin payı büyüktür. Zararsız bir kimyasal olan PG gündelik yaşantımızda tükettiğimiz birçok üründe mevcuttur. Kozmetik ürünler ve gıda endüstrisinde PG’nin sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. Propilen Glikol oranı yüksek olan elektronik sigara likit içerikleri genellikle sigara içimine daha çok benzeyen bir e-sigara deneyimi sunarlar.

Bitkisel Gliserin (VG): Orijinal açılımıyla Vegetable Glycerin, bir çeşit tatlandırıcı ve şekerli bir yapıya sahiptir. Gündelik yaşantımızda tükettiğimiz hazır kek vb. hemen her üründe bitkisel gliserinin kullanıldığını görebilirsiniz. VG, vejeteryan gliserin olarak bilinen e-likit bileşeni elektronik sigara likit içeriklerini daha kıvamlı hale getirirler. Elektronik sigara kullanıcıları aynı zamanda VG oranı yüksek olan e-likitlerin daha yoğun buhar verdiklerini bilirler.

Minerali Giderilmiş Su: Tüm likitlerde kullanamıyor olmasına karşın minerali giderilmiş su, bitkisel gliserinin yoğun kıvamını seyreltmek amacıyla kullanılır. Su, etil alkol ile birlikte kullanılır ve %0 ile %5 gibi çok minimal oranlarda tercih edilir.

Aromalar: Likite tadını veren ve bir likitin tüketiciler için cazip hale gelmesini sağlayan en önemli bileşendir. Sıradan gıda aromalarının aksine elektronik sigara aromaları özel olarak üretilir ve likitlerde genellikle %3 ila %15 oranında kullanılır. Nadiren bazı likit aromalarının bu değerlerin üzerine çıkıldığı görülebilir.

Nikotin: Nikotin, elektronik sigara likitlerinde farklı oranlarda bulunur. Likitin içinde yer alan nikotin oranının yoğunluğu arttırıldıkça likitin ağırlığı da artmış olur. Düşük oranlı nikotin vücudumuz tarafından ayrıştırılarak yok edilme özelliğine sahiptir.

Likitlerde PG - VG Oranı Nedir? Hangisini Seçmeliyim?

Elektronik sigara likitlerinin %80’ini PG ve VG adını verdiğimiz maddelerin karşımı sonucu ortaya çıkan bazlar (base) oluşturur. Her likit üreticisi farklı nedenlerden dolayı değişik oranlarda PG ve VG oranı kullanmayı tercih edebilir. Farklı oranlar kullanılmasının hem buhar yoğunluğu hem de lezzetle doğrudan alakası olduğu gibi sağlık sorunlarıyla alakası olabilir. Örneğin PG alerjisi oldukça yaygındır ve PG içeriğine sahip likit kullanan kişiler alerjik sağlık sorunları yaşayabilirler. Bazı üreticiler bu kullanıcıların likitlerinden faydalanabilmesi namına likitlerinin içeriğinden PG’yi kaldırabilir veya minimum oranda tutabilirler.

PG’si Yüksek Likitler (%80 PG - %20 VG veya %70 PG - %30 VG): Yapısal olarak akışkan likitlerdir ve boğaz vurumları yüksektir. Yüksek buhar performansı verirler. Yeni başlayanlar için ideal karışım oranlarından biridir.

%100 PG Likitler: Daha az buhar yoğunluğu elde edilmesine karşın, likitin aroma ve nikotin vurum yoğunluğu yüksek olan likitlerdir.

%100 VG Likitler: Pek sık görülmese bile alerjisi olan kullanıcılar için üretilirler. Aroma geri planda kalırken inanılmaz buhar performansı sunar. Şov amacıyla kullanılan likitlerin büyük çoğunlu bu orana sahip karışımlardır.

%50 PG - %50 VG veya %60 PG - %40 VG Oranlı Likitler: Bazdaki her iki bileşenin de birbirine yakın oranlarda kullanıldığı karışım çeşididir. Aroma ve buhar tatmini yüksektir. 

Likit oranlarıyla ilgili hala kafanızda soru işaretleri varsa unutmayın ki;
Bitkisel Gliserin (VG): Daha yüksek buhar performansı, düşük boğaz burumu ve zayıf aroma Anlamına gelir.
Propilen Glikol (PG): Yeteri kadar buhar, yüksek boğaz vurumu orta seviye aroma Anlamına gelir.

E-Sigaraya Yeni Başlayanlar için Nikotin Oranı Ne Olmalı?

Yeni başlayan da olsanız uzun süredir elektronik sigara kullanıyor da olsanız, nikotin oranınızı kendinize göre ayarlamanız gerekecektir. Nasıl ki her insan aynı sigarayı içmeyi tercih etmiyorsa tüm elektronik sigara kullanıcıları aynı nikotin oranından haz almayacaktır. Kendiniz için ideal nikotin oranınızı bulmak için basit bir hesaplama yapabilirsiniz.

İçtiğiniz sigara paketinin kenarında yazan nikotin oranını sigara paketinizin içindeki nikotin oranıyla çarpmak ideal nikotin oranınızı yakalamanıza yardımcı olabilir. 0,6 mg nikotinli bir sigara içiyorsanız ve sigara paketinde 20 sigara varsa 12 mg nikotinli likitleri denemeye öncelik vermeniz gerekir. Sigara yerine sarma tütün, pipo veya türevi bir tütün ürünü tüketiyorsanız 18mg ve daha üzeri nikotin oranına sahip olan likitlere yönelebilirsiniz. Nargile tüketiyorsanız ve nargile hazzını yaşamak için elektronik sigara kullanıyorsanız, nikotinsiz likitler, 3mg ile 6mg arasında likitleri tercih edin.

Ciğer çekimi yapmak istiyorsanız, daha önceden kullandığınız likitler fark etmeksizin maksimum 6mg nikotinli likitleri tercih edin. Daha yüksek nikotin oranına sahip likitler aşırı doz kullanımı sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilirler.

Elektronik Sigaraya Yeni Başlayanlar İçin Hangi Aroma?

Elektronik sigara tamamen renklerin ve zevklerin dünyası. Bu yüzden her kullanıcının seçimi farklı olabilir. Bir süre sonra siz de göreceksiniz ki birinin yere göğe sığdıramadığı likiti bir diğer kullanıcı çöpe dökmek isteyebiliyor. İdeal aromayı yakalamanız ve damak tadınıza uyan aromalı likitlere ulaşmanız mutlaka zaman alacaktır. Denemekten vazgeçmeyin ve normal yaşantınızda tüketmekten zevk aldığınız tatlar üzerinden ilerleyin.

Bu bağlamda elektronik sigaraya yeni başlayan birçok kişi sigaraya yakın bir tad aradığı için tütün bazlı aromalar ve likitlerle yola koyuluyor. Siz de tütün bazlı likitlerle işe başlayabilirsiniz. Sürekli tütün bazlı likitler içmek zamanla tada karşı duyarsız hale gelmenize neden olabilir. Elinizden geldiğince çok çeşit denemeye çalışın.

Elektronik sigara likitleri hayal edemeyeceğiniz kadar çok çeşitlerde üretiliyor. Sizi bekleyen tatlar evreni varken kendinizi birkaç farklı aroma ile sınırlamayın. Genel olarak e-sigara likitleri şu kategorilerde üretilirler:
- Tütünlü likitler (Amerikan tütünü, küba tütünü vb.)
- Meyveli likitler (Karpuz, muz, çilek vb.)
- Pasta aromalı likitler (Waffle, kurabiye, pasta vb.)
- İçecek aromalı likitler (Red Bull, Kola, Limonata, Mojito, Kokteyler)
- Nane, Mentol aromalı likitler

Günlük İdeal Likit Tüketimi Ne Kadardır?

İdeal likit tüketimi hakkında konuşmamız neredeyse imkansız. Kullandığınız sarf malzemeleri, elektronik sigaranız, likitin içeriği, nefes uzunluğunuz ve kullanım biçiminize bağlı olarak likit tüketimi değişiklik gösterecektir. Genel olarak konuşmak gerekirse bir günde maksimum 10 ml likit tüketimi ideal olacaktır. Birçok kullanıcının tüketim ortalaması ise günlük 4,5 ila 5 ml arasındadır.

Elektronik Sigara Boğazımı Yakıyor Ve Öksürüyorum Neden?

Elektronik sigaranın boğazınızı yakmasının nedeni kullandığınız likitin aroması veya sahip olduğu nikotin yoğunluğundan kaynaklanır. Farklı aromalı likitler deneyin ve yanma hissinin önüne geçmek için nikotin oranınızı düşürün. Öksürük ise acemi olduğunuz ve elektronik sigaradan doğru çekim yapamadığınız için ortaya çıkar. Yüksek nikotin oranına sahip likitleri tüketmek de öksürmenize neden olabilir.

Elektronik sigaradan çekiş yaparken tıpkı sigara içiyor gibi davranamazsınız. Yumuşak ve birkaç saniye boyunca süren çekim yapmanız gerekir. Çekiş tarzınızın tamamen hatalı olduğunu düşünüyorsanız bu konuda araştırma yapıp video kaynaklardan faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Elektronik Sigara, Sigara İsteğini Keser Mi?

Elektronik sigara kullanırken doğru tatmin noktasına ulaşmanız için birkaç farklı kriter vardır. Size uygun çekiş biçimi, doğru aromalı likit ve doğru nikotin oranı bunların başında geliyor. Tüm bu denklemi kendinize uygun şekilde oluşturmayı başardığınızda sigara isteğinizin azaldığına şahitlik edeceksinizdir.

Yine de elektronik sigaradan sigaradan aldığınız tadı beklemeyin. Hiçbir elektronik sigara likiti size sigaradan aldığınız hissin aynısını yaşatamaz. Hiçbir elektronik sigara da size sigaranın vereceği zararı veremez.

Likitlerin Nikotinini Sürekli Düşürmeli Miyim?

Amacınız sigarayı bırakmak olsun veya olmasın, likitlerinizin nikotin oranını düşürmeyi başarmak nikotin bağımlılığınızı bitirmek namına önemlidir. Nikotin oranını düşürmeniz bağımlılıktan kurtulmanız anlamına geliyor. Daha az nikotin oranına sahip likitler tüketmek sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

En ideal nikotin düşürme şekli ise kendinizi hazır hissettiğinizde 1mg daha düşük nikotinli likiti kullanmaktan geçer. Örneğin 18mg nikotinli likitle başladınız kendinizi düşürmeye hazır hissettiğiniz 16mg nikotinli likitler tüketin. Bir seferde en fazla 2mg nikotin düşürmeye özen gösterin. Aksi taktirde tatmin duygusu eksikliği yaşayabilirsiniz.

Yüksek Nikotinli Likit Tüketilirse Ne Olur?

Yüksek nikotin oranına sahip likitleri tüketmeniz ve bünyenize aşırı dozda nikotin sokmanız Over Doze adı verilen ve Türkçesiyle aşırı doz olarak bildiğimiz sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı dozda nikotin kullanımı ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissi, baş ağrısı, uyku hali veya uykusuzluk gibi yan etkiler gösterebilir. Aşırı dozdan şüphelendiğinizde doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Likitler Farklı Likitlerle Karıştırılabilir Mi?

Evet, karıştırılabilir. Likit şişesinin dibinde kalan likitlerinizi çöpe atmak yerine karıştırarak mix bir likit olmalarını sağlayabilirsiniz. Likitlerinizi karıştırken sahip oldukları VG - PG ve nikotin oranlarını göz önünde bulundurmak ve benzer oranlara sahip likitleri karıştırmak tam bir karışım etkisi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Likitler Nasıl Saklanmalı?

Likit veya aromalarınızı güneş ışığı görmeyecekleri şekilde oda sıcaklığında (18 ila 20 derece arasında) saklamanız ideal olacaktır. Likitlerinizi çok soğuk veya çok sıcakta saklamak içeriklerinin değişmesine, tad ve renklerinin değişmesine neden olabilir. Açmış olduğunuz bir likiti olabildiğince kısa sürede tüketmeye gayret etmelisiniz. Açılmış likitleri uzun süre (3 ay gibi) bekletmek likitin kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bir likit üretildiği tarihten itibaren uygun saklanma koşullarında bekletildiği sürece (Güneş görmeyen serin yerler) 3 yıl boyunca içilebilmektedir.

Likitler Bozulur Mu?

Elektronik sigara likiti alırken dikkat edersiniz. Bazı elektronik sigara likiti şişelerinin mat yani güneş ışığı geçirmeyen şekilde üretildiklerini görebilirsiniz. Bunun nedeni genellikle güneş ışığının elektronik sigara likitlerinin en büyük düşmanı olmasıdır. Likitler güneş ışığı ile temas ettiklerinde içerlerinde bulunan nikotin okside olur. Bu da likit içeriğinin zehirli bir hal alması demektir. Güneş ışığı gibi aşırı soğuk veya aşırı sıcak da elektronik sigara likit içeriklerinin bozulmasına neden olacaktır. Bir elektronik sigara likitinin havayla uzun süre teması da aynı şekilde likitlerin bozulmasına neden olacaktır. Buradan hareketle bir likitin bozulmasına neden olan etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

- Hava İle Uzun Süre Temas
- Güneş Işığına Maruz Kalmak
- Aşırı Soğuk Veya Aşırı Sıcak

Bir e-sigara likitinin bozulmasına neden olan etmenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle bir likiti aldığınızda onu oda sıcaklığında ve güneş ışığı almayan bir yerde saklamalı ve şişesinde saklayarak hava ile temasını kesmelisiniz.

Likitleri Nasıl Kullanmalısınız?

Elektronik sigara likitleri nikotin içerirler. Bu yüzden likit içeriklerini mümkün olduğu kadar derinize temas ettirmemelisiniz. Aynı şekilde bir likit / dolum sıvısını içmek de son derece tehlikelidir. Likitlerin içerisinde bulunan nikotin, kan basıncınızın önemli oranda artmasına neden olabilir ve aynı şekilde nikotin zehirlenmesine uğrayabilirsiniz. Bir likiti aldığınız zaman onu çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutmanız gerekir. Likitlerin üzerinde bulunan resim ve yazılar onların dikkatini çekebilir. Elektronik sigara likitleri çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bu yüzden likit içeriklerinizi saklarken dikkatli olmalı ve onları saklamalısınız.

Bir likiti saklarken;
- Oda Sıcaklığında Bir Mekanda Likitleri Saklamayı Unutmayın.
- Likitlerin direk içilmesi yetişkin bireylerde bilene sağlık sorunlarına yol açması muhtemelken çocuklar ve evcil hayvanlarda bu durum daha ciddi sağlık sorunları oluşmasına neden olabilir. LÜTFEN LİKİT ŞİŞELERİNİZİ HEM KENDİ SAĞLIĞINIZ HEMDE SEVDİKLERİNİZİN SAĞLIĞI İÇİN KAPALI DOLAPLARDA SAKLAYINIZ.
- Likit İçeriklerinin Deriyle Temasını Sınırlandırın Ve Likitleri Deriyle Temas Ettirmeyin.
- Likitleri Gözünüze Kesinlikle Değdirmeyin. Bir Elektronik Sigara Likitinin Göz İle Teması Sakıncalı Olabilir.

PG Alerjisi Nedir?

Günümüzde çok az insan Propilen Glikol alerjisine sahiptir. Alerjiler genellikle insan sağlığını ciddi oranda etkilemezler. Ancak bazı alerjiler tehlikeli olabilir. Eğer Propilen Glikole (PG) alerjiniz olup olmadığını merak ediyorsanız hastanelerden özel olarak alerji testleri yaptırabilir ve likit kullanmanızla ilgili bir sakınca olduğunu öğrenebilirsiniz.

PG Alerjisinin Sıklıkla Görülen Yan Etkileri:
- Burun içinde yara oluşması
- Ağız içinde yara oluşması

Peki bu duruma sebepler ve kısa çözümler neler olabilir?
1- Eğer yeni e sigaraya başladıysanız vücut kimyanız farklı reaksiyonlar gösterebilir bu reaksiyonlardan biride burunda yada ağızda oluşan yaralar olabilir eğer 2-3 hafta içerisinde geçmez ise doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

2- Eğer uzun süredir e sigara kullanıyorsanız ve bu durum ile yeni karşılaştıysanız yüksek ihtimal ile yeni kullanmaya başladığınız likitlerden birisi sizin vücut kimyanıza ters olan maddeler içeriyor olabilir. Her likit markası ne kadar kaliteli olursa olsun aynı aroma ve kimyasalları kullanmıyor bundan dolayı her marka herkese hitap etmeyebilir eğer bir likit sizde sağlıksal sorunlar oluşturmaya başladı ise artık o likiti kullanmayın.

3- Bir başka nedende e sigara kullanımınızın sıklaşması olabilir. Unutmayalım ki hepimiz canlı birer organizmayız ve tükettiğimiz şeyler ekmekte olsa suda olsa her şeyin fazlası bize zarar verecektir. Elektronik Sigara Likitlerinin de fazla tüketilmesi vücudumuzda farklı reaksiyonlar gösterecektir.

4- Bu sorunun oluşmaması için yatmadan önce ağız ve burnumuzu su ile temizlemeliyiz. Eğer ki baş edilemez hale gelir ise doktorunuza başvurarak ağız ve burun yaraları için özel üretilen spreylerden kullanabilirsiniz.

Nikotin Zehirlenmesi Nedir?

Elektronik sigara likitleri belli oranda nikotin içerirler. Bu oranlar genellikle sigaralardaki kadardır. Düşük oranda nikotinin kan basıncını arttırmak ve uzun süreli kullanımda damarları sertleştirmek / tıkamak gibi etkileri vardır. Genellikle sigaralardaki zararlı kimyasallar arasında adı geçen nikotin insan sağlığına zararlı bir madde olsa da, zararları genellikle abartılmakta ve sigaradaki diğer zararlı kimyasalların etkileri için genellikle nikotin suçlanmaktadır.

Nikotin zehirlenmesi, insan metabolizmasının aşırı derecede nikotine karşı verdiği bir tepkidir. Bir elektronik sigara likitini içtiğinizde veya s-şagaranızı çok yoğun miktarda kullandığınızda nikotin zehirlenmesine uğrarsınız. Mide bulantısı, baş dönmesi, çarpıntı gibi belirtiler, nikotin zehirlenmesinin başlıca belirtileridir. Aynı durumla bir nargile, sigara, pipo veya puro gibi tütün ürünlerini kullanırken de karşılaşabilirsiniz.

Elektronik Sigara Buharı Kimler İçin Sakıncalı?

Aynı likit içeriklerinin direkt olarak içilmesi küçük çocuk ve evcil hayvanlar için nasıl zararlıysa elektronik sigara buharı da özellikle astımı olan insanlar için tehlikeli olabilir. Her ne kadar elektronik sigara buharı sigara dumanı kadar zararlı olmasa da, buharın içerisinde bulunan aerosol ve küçük partiküller, çocuk ve bebeklerin sağlığını tehdit edebilir. Aynı şekilde kedi – köpek gibi evcil hayvanlar için de elektronik sigara buharı son derece tehlikleli olabilir. Bu yüzden e-sigara buharını kedilerden, köpeklerden, küçük çocuklardan ve bebeklerden uzak tutmanız tavsiye edilir.

Sorularda Ara

Gösterilen: 0 ile 0 arası, toplam: 0 (0 Sayfa)